Taháky nejen do češtiny!!!

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3926)
 

Ano (3845)
 

Odkazy

Písničky z filmů ZDARMA

Mamma mia!, Honey, Let´s Dance a dalších mnoho hudebních a tanečních filmů...

Libimseti.cz

Založ si vlastní profil a najdi spoustu kamarádů....

Španělština pro každého

Španělská slovíčka, slovesa, fráze,diskuze,.....

MP3 zdarma

Tisíce mp3trojek zdarma!!!!!!!

AUKRO

Každý den nové zboží...od 1Kč!!

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

Statistika

Percy Bysshe Shelley

Odpoutaný Prometheus

o díle
Veršované lyrické drama Odpoutaný Prométheus se skládá ze čtyř jednání - aktů, které se odehrávají na různých místech světa a v blíže neurčeném čase.
Námět Shelley čerpal z řecké báje o Prométheovi, který pomáhal lidem a vzepřel se tak bohům. Shelleyho zpracování není zdaleka první, jedním z nejranějších je například Aischylův Spoutaný Prométheus, ale v něm se nakonec Prométheus i se skálou, na níž byl připoután, propadá do podsvětí. Avšak Shelley byl romantik a tento závěr by se mu asi nezamlouval. Ale také nechtěl, aby se jeho Prométheus nakonec s Diem smířil jako v tradičním mýtu. Proto Shelleyův hrdina odolává až do chvíle, kdy je tyranský vládce bohů svržen.

V prvním jednání je Prométheus ztělesněn jako titán, přikovaný na kavkazském útesu a promlouvající s bohy, démony a se Zemí. V rozmluvě se Zemí je zdůrazněno utrpení lidi jako odplata Jupiterova za to, že Prométheus poskytl lidem oheň, kulturu a vzdělanost. Prométheus se má Jupiterovi podřídit a sdělit mu smysl tajemné věštby o jeho osudu - je nesmrtelný. Zničený Prométheus ztrácí naději na vítězství dobra nad zlem, chce zemřít, obrátit se do světa stínů, ale jeho nesmrtelnost mu v tom brání.
Ve druhém a třetím jednání se setkáváme s Prométheovou láskou Asií, původně odeslanou do vyhnanství. Asia vystupuje na vrchol sopky, kde poznává tajemného ducha Démogorgona - symbol věčného života, který sídlí v hlubinách země. Díky němu je Jupiter svržen do temné prázdnoty, mizí z vesmíru, kde nastává chaos. Asia se proměňuje ve dvojjediné ztělesnění Přírody a Lásky a setkává se s Prométheem, který je Herkulem odpoután od útesu. Oba se uchylují do "jeskyně duchů", díky níž nacházejí cestu ke světu lidí. Lidstvo zaznamenává převratný vývojový pokrok. Tímto závěrem báseň končí.
Poslední, čtvrté jednání Odpoutaného Prométhea je pouze jakousi oslavnou vizí alegorických průvodkyň Prométheových - Panthei (Víry) a Ione (Naděje), které tancují a veselí se. Otroctví a božská despocie jsou zlomeny. Nastává čas lidské svobody a tvořivé síly, lásky, krásy a radosti.
Žádné komentáře
 
.