Taháky nejen do češtiny!!!

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3926)
 

Ano (3845)
 

Odkazy

Písničky z filmů ZDARMA

Mamma mia!, Honey, Let´s Dance a dalších mnoho hudebních a tanečních filmů...

Libimseti.cz

Založ si vlastní profil a najdi spoustu kamarádů....

Španělština pro každého

Španělská slovíčka, slovesa, fráze,diskuze,.....

MP3 zdarma

Tisíce mp3trojek zdarma!!!!!!!

AUKRO

Každý den nové zboží...od 1Kč!!

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

Statistika

Nikolaj Vasiljevič Gogol

Revizor

Charakteristika

hlavní postavy:policejní direktor Anton Antonovič, jeho zvědavá a chlubivá žena Anna Andrejevna, jejich dcera Marja Antonova, mladý podvoníček Ivan Alexandrovič Chlestakov, jeho sluha Osip, Petr Ivanovič Dobčinskij a Bobčinskij, soudcce Ljapkin-Ťapkin, kurátor chudinských ústavů Zemljanka, školní inspektor Luka Lukič Chopov, poštmistr Ivan Kuzmič

období:30.léta 19.století

literatura: ruský realismus

 

Policejní direktor dostane od přítele zprávu, že se do města chystá revizor.

Ze strachu z něj přijme město různá opatření, musí se uklidit všechen nepořádek, nemocným se dají čisté čepice, musejí přestat kouřit tak silný tabák a musí začít dostávat místo zelí polévku V úředních místnostech se musí přestat chovat husy a v soudních místnostech se nesmí sušit  prádlo. Také direktor poradí poštmistrovi, ať rozdělá každý dopis, který do města přišel nebo z něj má odejít. A kdyby se náhodou někdo ptal, proč nestojí kostel, na který dostali loni peníze, ať poví že se stavět začal, ale shořel. Právě když direktor rozdává rozkazy přiběhnoubratři Dobčinskij a Bobčinskij, že revizor ve městě již je a že je ubytován v hostinci.

V hostinci mezitím nechtějí Chlestakovi a jeho sluhovi Osepovi dát jídlo, protože nezaplatil účet už týden a chtějí na ně zavolat policii. Do hostince ale přijede direktor a Chlestakov si myslí, že jej jde zatknout, proto se brání. Direktor to ale pochopí jako jeho strategii, že chce zůstat v utajení. Ihned se před ním začne vychloubat, že se nechovají jako správa v ostatních městech, nýbrž že o měst pečují a jsou pohostinní ke každému cizinci. Direktor mu podstrčí peníze a odvedou jej na snídani do chudobince. Sluha Osip zatím odnese kufr do direktorova domu, kde mají být ubytovaní. Direktor mu představí svou ženu Annu Andrejevnu a dceru Marju Antonovnu. Chlestakov po nich po obou pokukuje a nadbíhá jim. vychloubá se známými, knihami které údajně napsal a tím, jak on sám je v Petěrburku známý a lidé z něj mají respekt. Chlestakov se postupně setkává s různými úředníky s města. Od každého si vypůjčí peníze, a když přijdou kupci, žalují na direktora, že je to švindlíř a všechny jen vykořisťuje. Přijde si stěžovat i kaprálova žena, které nechal direktor namrskat a zámečnice, že jí direktor nechal proti zákonu odvést muže na vojnu. Chlestakov požádá direktora o ruku jeho dcery, i když pokukoval i po jeho ženě. Jeho sluhovi to vše ale začíná být podezřelé a tak ho přemluví k odjezdu. Na druhý den odjíždí s výmluvou, že se vrátí a bude svatba. Direktor nechá po městě rozhlásit sňatek jeho dcery s tak vysoko postaveným mužem.Do jeho domu přijde několik lidí, gratulují jim, hodují, když přijde poštmistr s dopisem, který našel na poště. Posílal jej Chlestakov nějakému známému novináři do Petěrburgu o tom, jak komická situace v tomto městečku nastala a ať charakteristiky lidí zde žijících použije v některém ze svých článků. Z toho vyplynulo, že Chlestakov vůbec nebyl oním revizorem a že z nich jen vytahal peníze a měl z nich legraci. V tom přichází četník, že pro direktora poslal revizor, který s právě ubytoval v hostinci.

Žádné komentáře
 
.