Taháky nejen do češtiny!!!

Anketa

Líbí se vám tyto stránky?

Ne (3926)
 

Ano (3845)
 

Odkazy

Písničky z filmů ZDARMA

Mamma mia!, Honey, Let´s Dance a dalších mnoho hudebních a tanečních filmů...

Libimseti.cz

Založ si vlastní profil a najdi spoustu kamarádů....

Španělština pro každého

Španělská slovíčka, slovesa, fráze,diskuze,.....

MP3 zdarma

Tisíce mp3trojek zdarma!!!!!!!

AUKRO

Každý den nové zboží...od 1Kč!!

webgarden|zone

Ukázkový odkaz

Statistika

Jane Austenová

Pýcha a předsudek

Hlavní hrdinkou knihy je Elizabeth Bennetová, což je druhá nejstarší dcera manželů Bennetových a je nejen krásná, ale i chytrá, upřímná a nenechá si nic líbit. Bennetovi mají ještě čtyři další dcery. Nejstarší Jane je ještě krásnější, je laskavá, rozvážná a moudrá, ale také velmi citlivá, pro všechno a všechny má omluvu a nikdy si na nic nestěžuje. Třetí dcera Mary je ze sester Bennetových nejméně pohledná, což se snaží nahradit svým vzděláním, ale moc jí to nejde. Dvě nejmladší dcery Catherine (Kitty) a Lydia jsou marnivé, rozpustilé, hloupé, neumí se chovat a nejvíce těchto vlastností má Lydia, které ještě není ani šestnáct. Ta je pravým obrazem, tudíž nejoblíbenější dcerou, paní Bennetové. Pan Bennet je uzavřený, vzdělaný anglický gentleman, který udělal jedinou chybu a to tu, že si vzal svou nynější manželku. Bennetovi žijí na venkově v Longbournu blízko městečka Meryton a jejich život neubíhá nijak zábavně.
Tak tomu je do okamžiku, kdy si sousední panské sídlo pronajme mladý, bohatý a svobodný pan Bingley. To samozřejmě vyvolá u všech matek neprovdaných dcer jako je paní Bennetová poprask a všechny začnou plánovat, jak ho své dceři dohodí. Na plese se pan Bigley skutečně zamiluje a to do nejstarší dcery paní Bennetové Jane. Ta se tak tedy spřátelí i s jeho dvěma sestrami Caroline a paní Hurstovou, která u Bingleyho pobývá spolu se svým manželem, a jeho přítelem panem Darcym. Na první pohled je to hezký a urozený pan, ale během večera se z něj vyklube nepříjemný, nafoukaný a arogantní člověk, když v blízkosti Elizabeth prohlásí, že není dost hezká, aby si s ní zatančil.
Brzy potom do Longbournu přijede pan Collins, bratranec sester Bennetových, který má po smrti pana Benneta vše zdědit, neboť pan Bennet nemá žádného mužského dědice. Aby je nějak odškodnil, požádá Elizabeth o ruku a předstírá milostné city k ní. Ona jej však velice rychle odmítne, jelikož pan Collins je vtíravý, nezábavný a otravný mladík, který se neumí bavit o ničem jiném než o své velice bohaté "modle" Lady Catherine, jíž patří farnost, kde žije. Po Lízině odmítnutí se Collins uchýlí k sousedům a požádá o ruku Elizabethtinu přítelkyni Charlottu Lucasovou, která je ráda, že o ni něko stojí. Elizabeth je jejím souhlasem rozladěná, neboť ví, že to s panem Collinsem nebude mít lehké, ale brzo na ní zapomene, neboť se seznámí s mladým, sympatickým, ale chudým důstojníkem pan Wickhamem z regimentu, jenž se usadil v Merytonu. Ukazuje se, že chudý není vlastní vinnou, protože se Elizabeth svěří, že o jeho dědictví, faru v Derbyshiru, ho připravil pan Darcy, čímž začne Elizabeth Darcyho nenávidět a dává mu to také patřičně najevo s přesvědčením, že její city jsou opětované.
Přestože, co se týče Jane a Bingleyho, vše vypadalo slibně, Bingley se z několikadenní cesty do Londýna nevrací a zakrátko za ním odjíždí i zbytek společnosti. Z Carolinina dopisu Jane a Elizabeth pochopí, že pomýšlejí na sňatek Bingleyho a Darcyho mladší sestry Georgiany. Elizabeth proto pošle smutnou Jane do Londýna ke strýci a tetě Gardinerovým a je si jistá, že ji tam Bingley vyhledá. Mezitím se Elizabeth vydává do Kentu za Charlottou, která ji pozvala, aby jí ukázala, jak si teď žije. Zde se setkává s Collinsovou mecenáškou Lady Catherine de Bourgh, která je stejně pyšná, arogantní a povýšená jako její synovec pan Darcy. Ten k ní zakrátko přijíždí spolu se svým bratrancem plukovníkem Fitzwilliamem, takže je Elizabeth znovu donucena s ním ne zrovna nadšeně komunikovat, ale pan Darcy ji velmi překvapí, když ji v jednom z těchto rozhovorů požádá o ruku. Ale vybral si ne zrovna vhodná slova, když začal rozebírat její společenské postavení, a i nevhodnou dobu, protože Elizabeth se zrovna od plukovníka Fitzwilliama dozvěděla, že za odloučením Bingleyho a Jane stojí Darcy. Neváhá mu to vmést do obličeje spolu s křivdami, které spáchal Wickhamovi a ujištěním, že díky svému chování je on ten poslední, koho by si vzala. Tenhle vývoj situace Darcy neočekával a zdrceně a uraženě odchází. Druhý den pouze Elizabeth zanechává dopis a odjíždí. V dopise Darcy vysvětluje, že přítele odrazoval od jeho záměru kvůli pocitu, že Jane je k Bingleymu lhostejná a že z chování její rodiny vycítil, že by to byl prospěchářský sňatek. Na svou obhajobu k obvinění týkajícího se Wickhama uvádí nové skutečnosti. Wickham se v nich jeví v úplně jiném světle jako podvodník, dlužník, lhář a také se pokusil zneuctít i Darcyho sestru Georgianu. Elizabeth zpočátku nevěří, ale brzo jí dojde, že je to vše pravda, začne tedy doufat, že se s Darcym nikdy neshledá.
Při svém návratu domů Elizabeth nachází doma již vylečenou Jane a Lydii, která se chystá odjet spolu se svou přítelkyní paní Fosterovou s regimentem, i když se snaží tento výlet Lydii zarazit, nikdo jí neposlouchá. Zakrátko avšak sama odjíždí s Gardinerovými na výlet na sever do Peak District. Gardinerovi chtějí navštívit i Pemberley, čemuž se Elizabeth brání vzhledem k tomu, že to je Darcyho sídlo, avšak po argumentech, že pan Darcy stejně nebude doma, svolí. Sídlem je okouzlena a při návštěvě také vyslechne chvalozpěv hospodyně na svého pána, čemuž se nemůže nic než divit. Bohužel zanedlouho onoho pána sami potkají díky jeho neplánovanému dřívějšímu návratu. Namísto aby Darcy Elizabeth přehlížel, či na ni byl naštvaný, chce Elizabeth představit svou sestru, je milý, pozorný a Elizabeth je ráda, že má alespoň jedny příbuzné, za které se nemusí stydět.
Elizabeth však nečekaně dostává dopis od Jane, ve kterém jí sestra píše, že Lydie utekla s Wickhamem neznámo kam a nikdo o nich nic neví. V návalu lítosti se Elizabeth svěřuje s celým neštěstím Darcymu, čehož vzápětí lituje, když si uvědomuje, že se do něj zamilovala. Zdrcená se vrací domů, aby byla nablízku své matce a její strýc se zatím vypraví do Londýna pomoct panu Bennetovi v hledání Lydie. Otec se zakrátko vrací a po něm i dopis, že pan Gardiner oba našel a donutil Wickhama, aby si vzal Lydii. Wickham bude okamžitě převelen do Newcastlu a Lydia odjede s ním. Od Lydie a tetičky Gardinerové se Elizabeth dozvídá, že to vše zařídil Darcy a ještě Wickhamovi zaplatil povýšení.
Zakrátko Darcy s Bingleym přijíždí do Longbournu a Bingley se zasnoubí s Jane. Elizabeth doufá, že by mohla být na řadě, ovšem Darcyho chování ji příliš neutvrzuje v této naději. K té nepřispívá ani návštěva Lady Catherine, která přijela Elizabeth říct, že by tento sňatek neschválila a ujistit se, že k němu nedojde. Elizabeth je uražená a odmítne jí cokoli slíbit. Lady Catherine to považuje za nehoráznost a okamžitě se s tím jede svěřit svému synovci do Londýna očekávaje jeho podporu.
A tak se stane, že na jedné procházce Darcy požádá Elizabeth o ruku a ta souhlasí. On již není pyšný a ona je již bez předsudků vůči němu. A za vše můžou děkovat právě Lady Catherine, která Darcymu tím stěžováním dodala odvahu k tomu, aby se znovu zeptal.
Žádné komentáře
 
.